Günün Fırsatı

Java’ya da El Attım Hem de Android Cinsinden :)

Pazar, Haziran 19th, 2011 , 11:46 Yayınlandı

Uzun zamandır Java‘yı kurcalamak, uygulamalar geliştirmek ve testlerini yapmak istiyordum. Fakat yoğunluktan dolayı bir türlü fırsat bulup el atmadım Java‘ya. Taki bir gece yarısı uyku tutmayıncaya kadar. Başladım yazmaya olmadı, tekrar yazdım olmadı, bir daha yazdım. Kaçar mı kaçmaz tabi 🙂 konsolda görünce değmeyin keyfime. Yazdıkça yazdım 🙂

Java ile geliştirilen masaüstü ve web tarafından geliştirilen uygulamalarına inat Mobil Uygulamaları aldı başını gitti. Teknolojik gelişmeler ve yazılımcıların istekliliği Mobil Uygulamaların Bilgisayar Uygulamalarından farksız kaldığını gösterdi bu süreçte. Bu duruma örnek; bilgisayarınıza, 3.5″ ekrana sahip bir Cep Telefonundan(bu işlemi yapınca akıllı telefon demek gerek sanki :)) uzaktan bağlanıp yönetimini sağlamak olacaktır. Örnekler çoğaltılabilir tabi.

Hiçbir zaman yazılımları ve işletim sistemlerini karşılaştırmadım. Nedeni, birgün bir yerde ihtiyacına yönelik olan uygulamayı benimsemiş, alışkanlıklarını terketmek istemeyen ve yeniden Pascal ile yazılım geliştirme hayalini barındıran birilerinin olacağını bildiğimden olabilir :).

Bu ara çevremdeki kişilerin ceplerindeki telefonların kullandıkları işletim sisteminin Android olması ilgimi çekti. Kullanıcıların sürekli yeni programlar indirip kurduğu, ücretsiz yazılım kelimesinin ağızlardan düşmüyor olması ve gelişen işletim sistemlerini kısa sürede telefonlara entegre edebilmesi bu teknolojinin kaçırılmayacak bir ortam sunduğunun göstergesidir.

Bu duruma kayıtsız kalamadım ve aldım bir Android :). Aldım ve yazdım ilk geceden. Yoğunluktan dolayı ilk giriştiğim uygulama olan “Takvimim” henüz bebeklik çağında. Kendisinden isteneni verememekte. Fakat gözle görülür ilk uygulamamın adı “Hesapyapar”. Yeni başladığım bir platformda önce Hesap Makinesi yapmayı tercih ediyorum. Nedeni ise bilinenin aksine, platformların kullandığı sağlayıcı fonksiyonların birbirinden farklı olması ve gerçek anlamda geliştiriciyi zorlaması.

Zorlanmak keyif verici oluyor Run düğmesine basıp ekranda kırılma ya da çalışma belirtisi gördüğünüzde. Bu keyifle sürdürdüm bütün geceyi. Sabahına ise kendi Android‘ime yükleyip testlerini yaptığım bir “Hesapyapar” oldu. Şimdilik ekran görüntülerini veriyorum. Hata ayıklamalarını tamamladıktan sonra yeni tazecik uygulamaları geliştirmeyi düşünüyorum. Şimdi ütü yapma vakti. Bir sonraki yazıda görüşmek ümidiyle.


Yorum yapabilirsiniz, veya kendi sitenizden geri izleme yapabilirsiniz.

“Java’ya da El Attım Hem de Android Cinsinden :)” için 2 Yorum

  1. uğur diyor ki:

    ıyı gunler bayram bey ben unıversıte son sınıf ogrencısıyım hesap makınesı yapmak ıcın urasıorum androıd ıle fakat bu sayı dzılımlerını xml ıle yapamadım bılgı verısenız yada sızın yazmıs oldugunuz kodu yollarsanız sevınırım sımdıden tesekkurler …

  2. admin diyor ki:

    main.xml dosyası içerisine aşağıdaki dosya içeriğindeki yapıyı oluşturabilirsiniz.

    http://www.sedatbayram.com/wp-content/uploads/2011/08/ornek_main.xml.txt

    Dosya içeriğindeki kodlama yapısına sahip bir yapı oluşturursanız sıralanmış bir buton yapısına kavuşur ekran dizilimine yardımcı olmuş olursunuz. Eğer bilgi eksik gelir ise tekrar yorum yapabilirsiniz.

Yorum yapın

Sedat Bayram, Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi, IConTRee, TxToXML, Gazi Uzaktan Eğitim, Gazi Üniversitesi Bilişim Enstitüsü, Ülker İdeal Gıda, Bilgisayar Yazılım, Action Script 3.0 Visual Basic, Visual Studio 2005, İdeal İş Güvenliği Danışmanlık, MechSoft Mekanik ve Bilişim Çözümleri, Pascal, Borland Delphi 7, Visual Basic 5-6, Visual Studio 2008, Visual Studio 2010, ASP.NET, VB.NET, C#.NET, VBScript, HTML, XML, mySQL, PHP, MSSQL, Windows 95-98-ME-2000-NT-2003-XP-XP Professionel-Vista-7, Microsoft Office, TechSmith Camtasia, Macromedia Captivate, Adobe Captivate, Ulead Video Studio, Adobe Flash CS3,CS4, Action Script 2.0-3.0, Adobe Photoshop, Adobe Dreamweaver, Debian 5, Centos 5.4 Server, OpenMeetings, Moodle, PleskPanel, Inno Setup & Script, AudaCity, LiveZilla, M-Files Doküman Yönetim Sistemi Client-Server ve Özelleştirme, Java, Eclipse, Android Üzerinde Uygulama Geliştirme ve Mobil Teknolojiler, Dört İşlem, Sayısal Loto, Solo Test, Print Screen, WordPress ve Blog Yönetimi ve Yeni Çıkan Her Teknolojiyi Keşfetme, Öğrenme ve Yayma Konusunda İstek Sahibi Bir Kişilik