Günün Fırsatı

Sallanan Kolçak Sorununa Kesin Çözüm – Clio 3

Perşembe, Aralık 4th, 2014 , 15:02 Yayınlandı

Kolçak kullanışlı bir parçadır araç için. Hem eşyalarımızı içerisine koyarız hem de uzun yolda konfor sağlar bize. Fakat bir dizi sorunlar çıkartabilir parçanın kalitesine ve uygulanışına göre.

Bunlardan biri olan benim yaşadığım sorun kolçağın bağlantı noktalarından gevşemesi idi. Koltuklar arasındaki plastik malzemeye 40mm vida ile montaj yapıldı. Mantıklı düşünüldüğünde kolçağa birazcık yüklenme yada kapak hızlı kapanma durumunda vidanın kılavuzu kayabilir çünkü tutan hiçbir yeri yok.

Bu sorun benim aklımda dolaşırken kolçak sallanan koltuğu geçti : )  İnternette araştırdım yapıştırıcı ile kolçağı yapıştıranları gördüm. Ben zaten plastiğin delinmesine sıcak bakmazken yapıştırarak plastik paneli tamamen kaybetmek istemedim. Tabi ki bu da bir çözüm yöntemi.

Çözüm olarak plastik klips düşündüm ancak temin edemedim. Aklıma dübel çeşitleri geldi ancak kullanışlı ve işimi görecek dübeli de bulamadım : /

Birden aklıma hepsiburada geldi. Ürünler içerisinde bayağı bir araştırmadan sonra [ Çok Amaçlı Vidalı Ağır Yük Dübeli/Tüm Mekanlar / 6X30mm Dübel – 4X40 Vida – 12 Adet ] adlı ürünü buldum. Aklımda boyut olarak soru işareti vardı ancak ürünü teslim alınca bu soru işaretleri kayboldu. Bunlar tam da kolçağa takılan vidaların boyutundaydı. Hem de orta kısmı esnek. Hiç düşünmeden Kolçağı söktüm. Zor olmadı ; ) Vida deliklerini dübelin ucunun gireceği boyutta tornavida ile esnettim. Çakı ile deliklerin ağzındaki plastik çapakları temizledim.

Önemli olan nokta; delikler dübel ucunun genişliğini geçmesin ve aynı genişlikte olsun. Dübeli bu deliklere sıkışacak şekilde yerleştirmeliyiz. Dübel biraz sıkışsın ki çıkma ihtimali azalsın. 4 dübel yerlerine oturduktan sonra kolçak üzerine vidalar yavaş yavaş sıkılarak sabitlenir.

Uygulama Resimleri (14,5 MByte):


Yorum yapabilirsiniz, veya kendi sitenizden geri izleme yapabilirsiniz.

Yorum yapın

Sedat Bayram, Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi, IConTRee, TxToXML, Gazi Uzaktan Eğitim, Gazi Üniversitesi Bilişim Enstitüsü, Ülker İdeal Gıda, Bilgisayar Yazılım, Action Script 3.0 Visual Basic, Visual Studio 2005, İdeal İş Güvenliği Danışmanlık, MechSoft Mekanik ve Bilişim Çözümleri, Pascal, Borland Delphi 7, Visual Basic 5-6, Visual Studio 2008, Visual Studio 2010, ASP.NET, VB.NET, C#.NET, VBScript, HTML, XML, mySQL, PHP, MSSQL, Windows 95-98-ME-2000-NT-2003-XP-XP Professionel-Vista-7, Microsoft Office, TechSmith Camtasia, Macromedia Captivate, Adobe Captivate, Ulead Video Studio, Adobe Flash CS3,CS4, Action Script 2.0-3.0, Adobe Photoshop, Adobe Dreamweaver, Debian 5, Centos 5.4 Server, OpenMeetings, Moodle, PleskPanel, Inno Setup & Script, AudaCity, LiveZilla, M-Files Doküman Yönetim Sistemi Client-Server ve Özelleştirme, Java, Eclipse, Android Üzerinde Uygulama Geliştirme ve Mobil Teknolojiler, Dört İşlem, Sayısal Loto, Solo Test, Print Screen, WordPress ve Blog Yönetimi ve Yeni Çıkan Her Teknolojiyi Keşfetme, Öğrenme ve Yayma Konusunda İstek Sahibi Bir Kişilik